Vegan Rinse Aid & Dishwasher Salt

For household dishwashers

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Rinse Aid & Dishwasher Salt: 21 items

Sonett Regenerating Salt

Sonett Regenerating Salt, 2 kg

  • Pure crystallised evaporated salt
  • Regenerates the ion exchanger
€ 2,79 (€ 1,40 / kg)

Delivery by October 06

Sonett Rinse Aid

Sonett Rinse Aid, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for all dishwashers
  • Neutral scent
  • Biodegradable
€ 3,99 (€ 7,98 / l)

Delivery by October 06

claro ECO Rinse Aid

claro ECO Rinse Aid, 500 ml refill

  • Prevents water & limescale stains
  • Freshness & shine formula
  • Biodegradable
€ 3,49 (€ 6,98 / l)

Delivery by October 06

Almawin Dishwasher Salt

Almawin Dishwasher Salt, 2 kg

  • No additives
  • No artificial colors
  • No denaturants
€ 3,29 (€ 1,65 / kg)

Delivery by October 06

Klar Dishwasher Salt

Klar Dishwasher Salt, 2 kg

  • For brilliant results
  • Effective against limescale
  • For clean dishes and dishwashers
€ 3,29 (€ 1,65 / kg)

Delivery by October 06

Almawin Dishwasher Rinse Aid

Almawin Dishwasher Rinse Aid, 500 ml

  • Lactic acid
  • Citric acid
  • Vegetable alcohol
€ 4,39 (€ 8,78 / l)

Delivery by October 06

Rinse Aid

Frosch Rinse Aid, 750 ml

  • Recyclable packaging
  • Prevents streaks
  • Microplastic-free
€ 3,79 (€ 5,05 / l)

Delivery by October 06

biobel Rinse Aid

biobel Rinse Aid, 1 l

  • For clean, quick-drying dishes
  • 100% natural
  • Vegan
€ 5,69 (€ 5,69 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Ecological Regeneration Salt

Sodasan Ecological Regeneration Salt, 2 kg

  • pure evaporated salt
  • no anti-caking agents, no colouring
  • enzyme-free, GM free
€ 3,79 (€ 1,90 / kg)

Delivery by October 06

biobel Dishwasher Salt

biobel Dishwasher Salt, 2 kg

  • Protects against limescale
  • 100% natural
  • Without additives
€ 5,69 (€ 2,85 / kg)

Delivery by October 06

Biopuro Rinse Aid

Biopuro Rinse Aid, 250 ml

  • Prevents limescale buildup
  • Dermatologically tested
  • Vegan
€ 4,19 (€ 16,76 / l)

Delivery by October 06

Officina Naturae Regeneration Salt

Officina Naturae Regeneration Salt, 1 kg

  • High-quality product
  • Pure, natural salt
  • Descales the water
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 06

ALPEKO Lemon Rinse Aid

ALPEKO Lemon Rinse Aid , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly & safe
  • Vegan
€ 6,49 (€ 12,98 / l)

Delivery by October 06

Officina Naturae Eco-Friendly Rinse Aid

Officina Naturae Eco-​Friendly Rinse Aid, 250 ml

  • Improves the drying process
  • Effective at low temperatures
  • With plant tensides & citric acid
€ 4,79 (€ 19,16 / l)

Delivery by October 06

Greenatural Rinse Aid

Greenatural Rinse Aid, 500 ml

  • Vegan formula
  • With citric acid
  • Perfume free
€ 4,99 (€ 9,98 / l)

Delivery by October 06

Ulrich natürlich Rinse Agent for Dishwashers

Ulrich natürlich Rinse Agent for Dishwashers, 500 ml

  • For sparkling clean dishes
  • Made from renewable raw materials
  • Vegan
€ 6,19 (€ 12,38 / l)

Delivery by October 06

purenn Dishwasher Salt

purenn Dishwasher Salt, 1,20 kg

  • Effective against limescale
  • Softens the water
  • No artificial dyes
€ 4,29 (€ 3,58 / kg)

Delivery by October 06

Ulrich natürlich Regenerating Salt

Ulrich natürlich Regenerating Salt, 2 kg

  • For soft rinsing water
  • 100% coarse-grained salt
  • Natural
€ 6,39 (€ 3,20 / kg)

Delivery by October 06

BiOHY Rinse Aid

BiOHY Rinse Aid, 1 l

  • For all types of dishes
  • Excellent grid power
  • Efficient & gentle on materials
€ 11,39 € 11,99 (€ 11,39 / l)

Delivery by October 06

Klar Rinse Aid

Klar Rinse Aid, 500 ml

  • Pure vegetable alcohol
  • Effective against limescale
  • Effective against detergent residues
€ 4,29 (€ 8,58 / l)

Delivery by October 15

Biolu Dishwasher Salt - Bulk Pack

Biolu Dishwasher Salt -​ Bulk Pack, 15 kg

  • Biodegradable ingredients
  • Pure salt
  • Free from heavy metals & dyes
€ 30,99 (€ 2,07 / kg)

Delivery by November 11