Eco-Friendly Dishwasher Liquid

A powerful alternative to tablets

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Dishwasher Liquid: 12 items

Biolu Orange Dishwasher Detergent

Biolu Orange Dishwasher Detergent, 1 l

  • High fat dissolving power
  • Streak-free and shiny
  • With orange oil
€ 5,99 (€ 5,99 / l)

Delivery by October 03

Greenatural Dishwasher Liquid

Greenatural Dishwasher Liquid, 500 ml

  • Highly concentrated
  • With mint & eucalyptus oil
  • Very economical
€ 5,59 (€ 11,18 / l)

Delivery by October 03

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
€ 9,99 (€ 6,66 / kg)

Delivery by October 03

pierpaoli ekos Dishwasher Gel

pierpaoli ekos Dishwasher Gel, 500 ml

  • For the dishwasher
  • Tough on food residues & odours
  • Mint & eucalyptus fragrance
€ 5,39 (€ 10,78 / l)

Delivery by October 03

Biopuro Dishwasher Gel

Biopuro Dishwasher Gel, 500 ml

  • Biodegradable
  • Does not cause allergic reactions
  • Without petrochemical substances
€ 6,39 (€ 12,78 / l)

Delivery by October 03

All-in-1 Dishwasher Gel - Lime

Frosch All-​in-​1 Dishwasher Gel -​ Lime, 650 ml

  • Effective against grease & deposits
  • For up to 40 loads
  • Includes salt & rinse aid
€ 8,89 (€ 13,68 / l)

Delivery by October 03

Kuno Liquid Dish Soap - lemongrass

Kuno Liquid Dish Soap -​ lemongrass, 500 ml

  • Effective against greqase
  • No microplastics
  • Ideal for sensitive skin
€ 1,99 (€ 3,98 / l)

Delivery by October 03

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel , 3 l

  • Suitable for dishwashers
  • Hypoallergenic
  • With a lemon scent
€ 24,99 (€ 8,33 / l)

Delivery by October 03

Blu Casa Lime Dishwasher Detergent

Blu Casa Lime Dishwasher Detergent, 500 ml

  • Citrusy fragrance
  • Sufficient for 25 loads
  • Concentrated formula
€ 4,79 (€ 9,58 / l)

Delivery by October 03

Tea Natura Dishwasher Liquid Detergent

Tea Natura Dishwasher Liquid Detergent, 1 l

  • Very economical
  • Non-corrosive
  • Without chlorine
€ 9,59 (€ 9,59 / l)

Delivery by October 03

Officina Naturae Dishwasher Gel

Officina Naturae Dishwasher Gel, 500 ml

  • Dissolves quickly
  • Gets rid of stubborn dirt
  • Effective in short dishwasher cycles
€ 5,99 (€ 11,98 / l)

Delivery by October 03

eco & mio All-In-One Dishwasher Gel

eco & mio All-​In-​One Dishwasher Gel, 3 kg + Ecobox

  • Biodegradable
  • Streak-free results
  • Brilliantly shiny glassware
€ 26,99 (€ 9,00 / kg)

Delivery by October 23