Vegan Cleaning Agents & Accessories

All-purpose cleaners, special cleaners & cleaning supplies

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Agents : 1 - 30 of 278 items

Sonett Surface Disinfectant

Sonett Surface Disinfectant, 1 l

  • For kitchen & sanitary facilities
  • Ready-to-use solution
  • Dries without leaving behind any residues
€ 8,98 € 9,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 06

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
€ 4,48 € 4,99 (€ 4,48 / l)

Delivery by October 06

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
€ 3,13 € 3,49 (€ 6,26 / l)

Delivery by October 06

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
€ 3,40 € 3,79 (€ 6,80 / l)

Delivery by October 06

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
€ 2,87 € 3,19 (€ 3,83 / l)

Delivery by October 06

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
€ 4,21 € 4,69 (€ 4,21 / l)

Delivery by October 06

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
€ 3,94 € 4,39 (€ 3,94 / l)

Delivery by October 06

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
€ 3,58 € 3,99 (€ 3,58 / l)

Delivery by October 06

Almawin Orange Oil Cleaner

Almawin Orange Oil Cleaner, 500 ml

  • Dermatologically tested
  • With plant-based ingredients
  • Fruity, fresh fragrance
€ 12,59 € 13,99 (€ 25,18 / l)

Delivery by October 06

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
€ 4,48 € 4,99 (€ 4,48 / l)

Delivery by October 06

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
€ 3,13 € 3,49 (€ 6,96 / kg)

Delivery by October 06

Sonett Toilet Cleaner Mint-Myrtle

Sonett Toilet Cleaner Mint-​Myrtle, 750 ml

  • Vegan & 100% biodegradable
  • Contains essential oils
  • Removes impurities
€ 2,87 € 3,19 (€ 3,83 / l)

Delivery by October 06

Sonett Hand Disinfectant

Sonett Hand Disinfectant, 1 l

  • Ready-to-use solution
  • Effective
  • pH value: 8 - 8.5
€ 12,58 € 13,99 (€ 12,58 / l)

Delivery by October 06

Lovely Lavender ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lovely Lavender ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Biodegradable soap
  • Fresh lavender scent
€ 2,24 € 2,49

Delivery by October 06

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner, 200 g

  • 2-pack set
  • Natural concentrate
  • Biodegradable
€ 3,86 € 4,29 (€ 19,30 / kg)

Delivery by October 06

Lavender Universal Cleaner

Frosch Lavender Universal Cleaner, 1 l

  • Suitable for a variety of surfaces
  • Free from harmful chemicals
  • With natural-based ingredients
€ 2,69 € 2,99 (€ 2,69 / l)

Delivery by October 06

Citrus Toilet Cleaner

Frosch Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Fresh lemon scent
  • Powerful action against lime deposits, toilet rings and dirt
  • Free from harmful chemicals
€ 2,96 € 3,29 (€ 3,95 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Surface Disinfectant

Sodasan Surface Disinfectant, 500 ml

  • For insensitive surfaces
  • In practical spray bottle
  • Neutral fragrance
€ 5,93 € 6,59 (€ 11,86 / l)

Delivery by October 06

Attitude Glass & Mirror Cleaner

Attitude Glass & Mirror Cleaner, 800 ml

  • Biodegradable
  • Plant-based
  • CO2 neutral
€ 4,68 € 5,29 (€ 5,85 / l)

Delivery by October 06

Neutral Cleaner

Frosch Neutral Cleaner, 1 l

  • Suitable for all surfaces
  • pH neutral
  • Microplastic-free
€ 2,69 € 2,99 (€ 2,69 / l)

Delivery by October 06

Lushy Limes ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lushy Limes ECO Toilet Block

  • For hygienic cleanliness
  • Easy to attach
  • Sparkling lime scent
€ 2,24 € 2,49

Delivery by October 06

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

  • Ideal for thin fluids
  • For large sonett canisters
€ 3,76 € 4,19

Delivery by October 06

Sonett All-Purpose Cleaner Sensitive

Sonett All-​Purpose Cleaner Sensitive, 0.5 l (500 ml)

  • Free from petrochemical substances
  • Well tolerated by the skin
  • Fragrance-free & 100% biodegradable
€ 3,13 € 3,49 (€ 6,26 / l)

Delivery by October 06

Attitude Shower and Surface Cleaner

Attitude Shower and Surface Cleaner, 800 ml

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
€ 4,68 € 5,29 (€ 5,85 / l)

Delivery by October 06

Almawin Extra Powerful Orange Oil Cleaner

Almawin Extra Powerful Orange Oil Cleaner, 500 ml

  • Cleans & neutralises bad odours
  • 100% recycled PET bottle
  • Dermatologically tested formula
€ 17,90 € 19,89 (€ 35,80 / l)

Delivery by October 06

Attitude Bathroom Surface Cleaner

Attitude Bathroom Surface Cleaner, 800 ml

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
€ 4,68 € 5,29 (€ 5,85 / l)

Delivery by October 06

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable ingredients
  • Mint & eucalyptus fragrance
  • Vegan
€ 4,49 € 4,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 06

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner, 1 l

  • High cleaning power
  • With eucalyptus oil
  • Free of phosphates and dyes
€ 3,59 € 3,99 (€ 3,59 / l)

Delivery by October 06

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner, 500 ml

  • Eco-Bio concentrate
  • With plant tensides
  • Pleasant scent
€ 3,59 € 3,99 (€ 7,18 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
€ 3,32 € 3,69 (€ 6,64 / l)

Delivery by October 06

Do you want your cleaning products to be eco-friendly and cruelty-free? Ecosplendo stocks a wide range of all-purpose cleaners that can be used throughout the home. And if you're looking for powerful cleaners for your toilet or bathroom, you'll find just what you're looking for here.