planet pure Stain Remover - Orange, 100 ml

Stains don't stand a chance!

€ 2,79

(€ 27,90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For white & coloured laundry
  • For grease stains & more
  • Pleasant fragrance

Frequently bought together with planet pure Urinal Scale & Limescale Toilet Cleaner, 750 ml

planet pure Stain Remover - Orange, 100 ml € 2,79 (€ 27,90 / l)
planet pure Urinal Scale & Limescale Toilet Cleaner, 750 ml € 2,85 (€ 3,80 / l)
Total price: € 5,64
Description

The Stain Remover - Orange is designed for the targeted pre-treatment of stubborn marks such as collar stains, as well as fresh and dried-in stains. The product is made entirely from ingredients of natural origin and boosts the washing machine's cleaning performance on particularly difficult areas. It is suitable for use on all white and coloured textiles.

Directions for use:

  • Suitable for all white and coloured textiles.
  • Pre-treat stains while they are still fresh.
  • Apply the stain remover to the stain and leave it on for 2 minutes.
  • Dab the spot with a damp cloth afterwards and rinse the garment or wash it in the washing machine.
Item no.: PP-ZFL100
Content: 100 ml
EAN: 9120001461394
Brands: planet pure
Types of Products: Stain Remover
Scents : Fruity, Citrus/Citrusy
Properties : Vegan, Palm oil-free, Biodegradable, Free from synthetic fragrances
Certificates: V-label vegan
Use for: Laundry
Features: Biodegradable, Non-GMO, Free from Synthetic Fragrances, Free from Microplastics, Natural, Free from Palm Oil, Vegan
Washing temperature: 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 90°C, 95°C
Ingredients

5 - 15 % Nonionic surfactants[1], 5 - 15 % Anionic surfactants[1], Orange oil[3], Limonene[2]

  1. Natural
  2. Component of natural oils
  3. Organic cultivation / wild collection
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS05

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • H318 - Causes serious eye damage.
More About planet pure Products
Legal information
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for planet pure Stain Remover - Orange

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.