Save 5% on Laundry Detergent

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Material Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Laundry Detergent: 1 - 30 of 44 items

Klar Measurement Cup, 150 ml

Klar Measurement Cup, 150 ml

  • For exact measurements
  • Measurements on the cup
  • Made from pure PP - recyclable
€ 0,65 € 0,69

Delivery by October 06

Zero Sensitive Laundry Detergent

Frosch Zero Sensitive Laundry Detergent, 1.500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Without colourants
  • 30° - 95° C
€ 6,39 € 7,99 (€ 4,26 / l)

Delivery by October 06

claro ECO Colourful Laundry Powder

claro ECO Colourful Laundry Powder, 2,20 kg

  • Fine & colour laundry
  • 30°C - 95°C
  • Up to 35 washes
€ 19,99 (€ 9,09 / kg)

Delivery by October 06

Zero Sensitive Fabric Softener

Frosch Zero Sensitive Fabric Softener , 750 ml

  • Free from colourants & perfume
  • With nourishing urea
  • Delicate fragrance
€ 2,55 € 3,19 (€ 3,40 / l)

Delivery by October 06

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
€ 6,95 (€ 4,63 / l)

Delivery by October 06

Small Planet AMZ Detergent Sheets - Fragrance-free

Small Planet AMZ Detergent Sheets -​ Fragrance-​free, Travel-​size 4 pcs. (4 pieces)

  • For white & colour-fast fabrics
  • Gentle formula
  • 20 °C - 60 °C
€ 2,75 € 2,99 (€ 0,69 / pc)

Delivery by October 06

claro ECO Snow White Washing Powder

claro ECO Snow White Washing Powder, 1 kg

  • White & light laundry
  • 30° - 95°C
  • Up to 35 washes
€ 9,99 (€ 9,99 / kg)

Delivery by October 06

everdrop Detergent Storage Box

everdrop Detergent Storage Box, Heav-​Duty

  • High quality & reusable
  • Made of tinplate
  • Filling volume approx. 1900ml
€ 15,99

Delivery by October 06

Garden Trading Folding Beech Drying Rack

Garden Trading Folding Beech Drying Rack

  • Made of untreated beech wood
  • Adjustable
  • Height: 151 cm
€ 74,48 € 78,49

Free delivery by October 06

CLEEN Coconut-based Laundry Powder

CLEEN Coconut-​based Laundry Powder, 502 g

  • For white & colourfast textiles
  • Effective at low temperatures
  • Odourless
€ 5,22 € 5,59 (€ 10,40 / kg)

Delivery by October 06

organic family Happy Moments Laundry Detergent

purenn organic family Happy Moments Laundry Detergent, 1 l

  • For little ones' laundry
  • Natural ingredients
  • With chamomile
€ 8,82 € 9,29 (€ 8,82 / l)

Delivery by October 06

organic family Daily Routine Laundry Detergent

purenn organic family Daily Routine Laundry Detergent, 1 l

  • For coloured fabrics & whites
  • For a wide range of textiles
  • 30° - 95° C
€ 9,29 (€ 9,29 / l)

Delivery by October 06

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Suitable for all fabrics
  • Without optical brighteners
€ 5,60 € 5,99 (€ 11,20 / l)

Delivery by October 06

2-in-1 Unscented Detergent with Natural Soap 0%

biobel 2-​in-​1 Unscented Detergent with Natural Soap 0%, 5 l

  • For all textiles
  • Ideqal for pet accessories
  • Biodegradable
€ 23,99 (€ 4,80 / l)

Delivery by October 06

Ecoegg Laundry Egg

Ecoegg Laundry Egg, Fresh Linen

  • Replaces laundry detergent & fabric softener
  • High dirt-dissolving power
  • Naturally effective
€ 14,69

Delivery by October 06

Officina Naturae Washing Powder

Officina Naturae Washing Powder, 1 kg

  • Strong cleaning power
  • Surfactants of plant origin
  • Contains lavender oil
€ 10,92 € 11,59 (€ 10,92 / kg)

Delivery by October 06

Beeta Universal Laundry Detergent

Beeta Universal Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for all fabrics except wool & silk
  • Compatible with all degrees of water hardness
  • Ideal for hand & machine wash
€ 7,40 € 7,79 (€ 7,40 / l)

Delivery by October 06

organic family Summertime Love Laundry Detergent

purenn organic family Summertime Love Laundry Detergent, 1 l

  • For coloured textiles
  • 30° - 60° C
  • With calendula
€ 9,29 (€ 9,29 / l)

Delivery by October 06

Ecoegg Dryer Egg

Ecoegg Dryer Egg , Fresh Linen (2 pieces)

  • For softer fibres
  • Adds a delicate scent
  • Reduces creases
€ 15,79 (€ 7,90 / pc)

Delivery by October 06

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener, 100 ml

  • For textiles & as a room fragrance
  • Easy to use
  • Festive design
€ 4,60 € 11,59 (€ 46,00 / l)

Delivery by October 06

hello simple Organic Washing Powder

hello simple Organic Washing Powder, 700 g

  • Suitable for use in all levels of water hardness
  • Can be used for children's clothes
  • Neutral scent
€ 16,10 € 16,99 (€ 23,00 / kg)

Delivery by October 06

hello simple Zero Waste Curd Soap

hello simple Zero Waste Curd Soap, 100 g

  • Effective cleaning action
  • Free from fragrances & colourants
  • Without outer packaging
€ 6,60 € 6,99 (€ 66,00 / kg)

Delivery by October 06

ALPEKO Marseille Laundry Detergent

ALPEKO Marseille Laundry Detergent , 500 ml

  • For all fabrics & colours
  • Hypoallergenic
  • Vegan
€ 5,60 € 5,99 (€ 11,20 / l)

Delivery by October 06

Greenatural Eco 0% Fabric Softener

Greenatural Eco 0% Fabric Softener, 1 l

  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
  • 100% ingredients of natural origin
€ 6,49 (€ 6,49 / l)

Delivery by October 06

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set, 80 ml

  • 1x Laundry Fragrance Sea Breeze, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Rose Blossom, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Oat Blossom, 20ml
€ 22,80 € 24,49 (€ 285,00 / l)

Delivery by October 06

OKAY Prince Perfect Laundry Detergent

OKAY Prince Perfect Laundry Detergent, 1 l

  • For all fabrics and colours
  • Works even at low temperatures
  • High washing power
€ 9,45 € 9,99 (€ 9,45 / l)

Delivery by October 06

organic family Sunday Morning Fabric Softener

purenn organic family Sunday Morning Fabric Softener, 1 l

  • For soft laundry
  • Minimises static
  • With lavender & aloe vera
€ 5,89 (€ 5,89 / l)

Delivery by October 06

LastObject Laundry Bag

LastObject Laundry Bag, 23x19 cm

  • Made from pure organic cotton
  • Can be used up to 60°C
  • For up to 500 washes
€ 6,55 € 6,99

Delivery by October 06

Multikraft eMC Textile Cleaner

Multikraft eMC Textile Cleaner, 1 l

  • Also what laundry additive applicable
  • For odour neutralisation
  • Effective against stains
€ 29,99 (€ 29,99 / l)

Delivery by October 06

ecoPhil Heavy Duty Detergent

ecoPhil Heavy Duty Detergent, Sensitive (1 l)

  • For dark & light textiles
  • Cleans deep into the fibres
  • Effectively dissolves stains
€ 6,29 € 8,99 (€ 6,29 / l)

Delivery by October 06