10% Off Cleansing Agents

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Agents : 16 items

PUREWAVE Glass Cleaner

PUREWAVE Glass Cleaner, 500 ml

  • For windows, mirrors & glass plates
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
€ 2,54 € 2,99 (€ 5,08 / l)

Delivery by October 03

PUREWAVE All-Purpose Cleaner

PUREWAVE All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • For surfaces, tiles & glass
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
€ 2,54 € 2,99 (€ 5,08 / l)

Delivery by October 03

PUREWAVE Universal Floor Cleaner

PUREWAVE Universal Floor Cleaner, 500 ml

  • For tiles, laminated floors & more
  • For indoor & outdoor use
  • Fragrance: balsam wood
€ 4,24 € 4,99 (€ 8,48 / l)

Delivery by October 03

CYCLE Glass Cleaner

CYCLE Glass Cleaner, 500 ml

  • Dries without streaks
  • Ensures radiant cleanliness
  • Fragrance-free
€ 1,95 € 2,79 (€ 3,90 / l)

Delivery by October 03

PUREWAVE Bathroom Cleaner

PUREWAVE Bathroom Cleaner, Ginger & rosemary (500 ml)

  • For the entire bathroom
  • Dissolves limescale, dirt & streaks
  • Biodegradable
€ 2,54 € 2,99 (€ 5,08 / l)

Delivery by October 03

CYCLE All-Purpose Cleaner Concentrate

CYCLE All-​Purpose Cleaner Concentrate, 50 ml

  • Universally applicable
  • Dries quickly
  • Can be diluted 10 times
€ 1,75 € 2,19 (€ 35,00 / l)

Delivery by October 03

PUREWAVE Coffee Machine Cleaning Tabs

PUREWAVE Coffee Machine Cleaning Tabs, 100 pieces

  • For all coffee machines
  • Dissolves coffee fats & oils
  • With active oxygen
€ 16,14 € 18,99 (€ 0,16 / pc)

Delivery by October 03

PUREWAVE Coffee Machine Cleaning Powder

PUREWAVE Coffee Machine Cleaning Powder, 1 kg

  • For all coffee machines
  • Dissolves tannins, fats & oils
  • With active oxygen
€ 14,44 € 16,99 (€ 14,44 / kg)

Delivery by October 03

PUREWAVE Ready-To-Use ECO Glass Cleaner

PUREWAVE Ready-​To-​Use ECO Glass Cleaner, 10 l

  • For windows, mirrors & glass surfaces
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
€ 25,45 € 29,99 (€ 2,55 / l)

Delivery by October 03

PUREWAVE ECO Sanitary Cleaner Concentrate

PUREWAVE ECO Sanitary Cleaner Concentrate, 10 l

  • For sanitary facilities
  • Dissolves limescale, dirt & streaks
  • Fragrance: ginger & rosemary
€ 42,45 € 49,99 (€ 4,25 / l)

Delivery by October 03

PUREWAVE Special Descaler for Coffee Machines

PUREWAVE Special Descaler for Coffee Machines, 250 ml

  • Suitable for all coffee machines
  • Powerful & gentle on the machine
  • With citric acid
€ 4,24 € 4,99 (€ 16,96 / l)

Delivery by October 03

PUREWAVE ECO Floor Cleaner Concentrate

PUREWAVE ECO Floor Cleaner Concentrate, 10 l

  • For tiles, laminated floors & more
  • For indoor & outdoor use
  • Fragrance: balsam wood
€ 33,95 € 39,99 (€ 3,40 / l)

Delivery by October 03

BRAUZZ. Bathroom Cleaner Set

BRAUZZ. Bathroom Cleaner Set

  • 1x Spray bottle
  • 2x Bathroom cleaner tabs
  • Dissolves dirt & limescale
€ 6,00 € 15,09

Delivery by October 03

BRAUZZ. Glass Cleaner Set

BRAUZZ. Glass Cleaner Set

  • 1x Spray bottle
  • 2x Glass cleaner tabs
  • For glass, windows & mirrors
€ 6,00 € 15,09

Delivery by October 03

BRAUZZ. Multi-Purpose Cleaner Set

BRAUZZ. Multi-​Purpose Cleaner Set

  • 1x Spray bottle
  • 2x Multi-purpose cleaner tabs
  • Suitable for surfaces
€ 6,00 € 15,09

Delivery by October 03

CYCLE Universal Cleaner Concentrate

CYCLE Universal Cleaner Concentrate, 50 ml

  • Suitable for all surfaces
  • Also fights limescale
  • Can be diluted 10 times
€ 1,31 € 2,19 (€ 26,20 / l)

Delivery by October 03