claro - Eco-Friendly Cleaning Products

Green formulas for planet-friendly cleaning

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

claro: 13 items

claro ECO Classic Tabs

claro ECO Classic Tabs, 100 pieces

  • Water soluble film
  • Palm oil free
  • Made in Austria
€ 15,49 (€ 0,15 / pc)

Delivery by October 06

claro ECO Multi Tabs

claro ECO Multi Tabs, 70 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Water soluble film
  • Highly effective
€ 15,49 (€ 0,22 / pc)

Delivery by October 06

claro ECO Alpine Salt

claro ECO Alpine Salt, 6 kg

  • Austrian salt
  • Against limescale deposits
  • Phosphate & palm oil free
€ 5,99 (€ 1,00 / kg)

Delivery by October 06

claro ECO Hygiene Tabs

claro ECO Hygiene Tabs, 50 pieces

  • Disinfection up to 99.99%
  • With rinse aid & salt substitute
  • With active oxygen
€ 11,99 (€ 0,24 / pc)

Delivery by October 06

claro ECO Rinse Aid

claro ECO Rinse Aid, 500 ml refill

  • Prevents water & limescale stains
  • Freshness & shine formula
  • Biodegradable
€ 3,49 (€ 6,98 / l)

Delivery by October 14

claro ECO Classic Powder

claro ECO Classic Powder, 2,70 kg

  • Effective even at low temperatures
  • Chlorine & palm oil free
  • Powerful cleaning performance
€ 16,99 (€ 6,29 / kg)

Delivery by October 06

claro ECO Colourful Laundry Powder

claro ECO Colourful Laundry Powder, 2,20 kg

  • Fine & colour laundry
  • 30°C - 95°C
  • Up to 35 washes
€ 19,99 (€ 9,09 / kg)

Delivery by October 06

claro ECO Multi Powder

claro ECO Multi Powder, 2,40 kg

  • With salt & rinse aid function
  • Fights heavy soiling
  • Vegan & palm oil-free
€ 16,99 (€ 7,08 / kg)

Delivery by October 06

claro ECO Snow White Washing Powder

claro ECO Snow White Washing Powder, 1 kg

  • White & light laundry
  • 30° - 95°C
  • Up to 35 washes
€ 9,99 (€ 9,99 / kg)

Delivery by October 06

claro ECO Washing Up Liquid

claro ECO Washing Up Liquid, 500 ml refill

  • High grease dissolving power
  • Biodegradable
  • Rhubarb fragrance
€ 2,99 (€ 5,98 / l)

Delivery by October 06

claro multi NEXT Tabs

claro multi NEXT Tabs, 20 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Residue-free shine
  • Without film & biodegradable
€ 5,99 € 6,29 (€ 0,30 / pc)

Delivery by October 06

claro ECO Machine Care Concentrate

claro ECO Machine Care Concentrate, 160 g

  • Tough against limescale & grease
  • Environmentally friendly
  • For one application
€ 7,99 (€ 49,94 / kg)

Delivery by October 06

claro ECO Limescale Stop Tabs

claro ECO Limescale Stop Tabs, 45 pieces

  • 45 tabs
  • Washing machine care
  • Effective limescale protection
€ 10,99 (€ 0,24 / pc)

Delivery by October 06

claro is an Austrian brand that specialises in environmentally friendly products for dishwashers. In line with the company's motto "Green. But thorough", all claro products not only ensure shiny, clean dishes, but also take care of the environment: All the ingredients used are completely organic, do not leave any residues behind in the water, and the packaging can be composted.