Gardening Accessories

Water cans and more

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Gardening: 23 items

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray, 750 ml

  • Ready-to-use solution
  • All-purpose household cleaner
  • Natural repellent
€ 8,09 € 8,99 (€ 10,79 / l)

Delivery by October 07

Sodasan Pure Soda

Sodasan Pure Soda, 500 g

  • For household & garden
  • Dissolves grease & impurities
  • Without additives
€ 4,31 € 4,79 (€ 8,62 / kg)

Delivery by October 07

Multikraft "EM Aktiv"

Multikraft "EM Aktiv", 1 l

  • Contains effective microorganisms
  • For gardens, compost, ponds, etc.
  • Prevents putrefaction
€ 8,91 € 9,99 (€ 8,91 / l)

Delivery by October 07

Geda Rubber Ball Sprayer, 250ml

Geda Rubber Ball Sprayer, 250ml, Terracotta

  • Spout length: 9.5 cm
  • Made in Germany
  • Perfect for potted plants
€ 10,79 € 11,99

Delivery by October 07

FAIR ZONE Gardening Soap

FAIR ZONE Gardening Soap, 160 g

  • Effective against dirt
  • Free from synthetic additives
  • Vegan formula
€ 8,05 € 8,99 (€ 50,31 / kg)

Delivery by October 07

Burgon & Ball Houseplant Pruner

Burgon & Ball Houseplant Pruner

  • Cuts very precisely
  • Stainless steel blades
  • Optimal grip
€ 13,05 € 14,59

Delivery by October 07

Burgon & Ball Passiflora Indoor Watering Can

Burgon & Ball Passiflora Indoor Watering Can, Flora & Fauna

  • Made from galvanized steel
  • For targeted irrigation
  • Elegant & slim
€ 22,56 € 25,49

Delivery by October 07

Burgon & Ball Houseplant and Terrarium Tool Set

Burgon & Ball Houseplant and Terrarium Tool Set

  • For hard to reach places
  • For planting & transplanting
  • 3-piece set
€ 13,05 € 14,59

Delivery by October 07

Burgon & Ball Small Watering Can for Indoor Plants

Burgon & Ball Small Watering Can for Indoor Plants, White

  • Narrow spout
  • Handle made of beech wood
  • 0,7 litres
€ 14,18 € 15,79

Delivery by October 07

Multikraft Dried Bokashi

Multikraft Dried Bokashi, 5 kg

  • For the fermentation of organic waste
  • For the Bokashi household bucket
  • Binds bad smells
€ 42,39 € 47,49 (€ 8,48 / kg)

Delivery by October 07

Rubber Ball Sprayer with a long neck, 250 ml

Geda Rubber Ball Sprayer with a long neck, 250 ml , terracotta

  • High-quality
  • Modern design
  • Fine spray jet
€ 10,43 € 14,99

Delivery by October 07

Foxy Plus 360° Swivelling Hand Sprayer - 0.5l

Multikraft Foxy Plus 360° Swivelling Hand Sprayer -​ 0.5l

  • Spray in any position
  • With a practical scale
  • For universal use
€ 9,81 € 10,99

Delivery by October 07

Multikraft Organic Bokashi Terra - 10kg

Multikraft Organic Bokashi Terra -​ 10kg, 10 kg

  • Increases soil activity
  • Encourages the build-up of humus
  • Easy to use
€ 40,50 € 45,49 (€ 4,05 / kg)

Delivery by October 07

Najel Black Olive Soap Paste

Najel Black Olive Soap Paste, 200 g

  • For all surfaces
  • Also suitable for washing up
  • Easy to dose
€ 5,85 € 6,59 (€ 29,25 / kg)

Delivery by October 07

Geda Rubber Ball Sprayer, 50 0ml

Geda Rubber Ball Sprayer, 50 0ml, 16 cm spout length

  • Innovative design
  • Perfect for Bonsai plants
  • Easily vary how much you spray
€ 15,29 € 16,99

Delivery by October 07

Garden Trading Galvanized Steel Watering Can 1.9 L

Garden Trading Galvanized Steel Watering Can 1.9 L

  • Made of galvanized steel
  • Timeless design
  • Capacity: 1.9 l
€ 17,91 € 19,99

Delivery by October 07

Black Soap with Olive Oil Spray

La Corvette Black Soap with Olive Oil Spray, 750 ml

  • Cleans & degreases surfaces
  • Protects your plants
  • Vegan
€ 8,14 € 9,09 (€ 10,85 / l)

Delivery by October 07

Najel Multi-purpose Cleaning Stone

Najel Multi-​purpose Cleaning Stone, 300 g

  • With Aleppo soap & lemon
  • For surfaces in the home & garden
  • Quick cleaning & natural active ingredients
€ 10,35 € 11,59 (€ 34,50 / kg)

Delivery by October 07

Garden Trading Steel Watering Can

Garden Trading Steel Watering Can, 10 Litres

  • Made of sturdy metal
  • Great vintage design
  • Easy to use
€ 45,36 € 50,49

Delivery by October 07

Multikraft EM Original Solution

Multikraft EM Original Solution, 1 l

  • With dormant microorganisms
  • Easy to use
  • Versatile
€ 29,70 € 33,49 (€ 29,70 / l)

Delivery by October 07

Najel Home & Garden Black Soap

Najel Home & Garden Black Soap , 1 l

  • Ready to use
  • Cleans surfaces
  • Practical spray format
€ 6,07 € 6,79 (€ 6,07 / l)

Delivery by October 07

Burgon & Ball Sophie Conran - Indoor Watering Can

Burgon & Ball Sophie Conran -​ Indoor Watering Can, White

  • For targeted watering
  • Robust powder coating
  • Volume: 1.7 litres
€ 31,72 € 35,49

Delivery by October 07

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

  • 1.5 litre capacity
  • Clear/black
  • With a pressure relief valve
€ 15,29 € 16,99

Delivery by October 07