sodasan - Ecological Washing-Up Liquid

For washing up by hand & for the dishwasher

Filter & sort

Prices Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Washing Up : 7 items

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers, 500 ml

  • dry, sparkling dishes
  • unscented
  • suitable for all standard dishwashers
€ 3,59 € 3,99 (€ 7,18 / l)

Delivery by October 07

Sodasan Eco Absorbent Cloths

Sodasan Eco Absorbent Cloths, 2 pieces

  • Set of 2
  • Washable at 60°C
  • 100% compostable
€ 1,39 € 1,69 (€ 0,70 / pc)

Delivery by October 07

Sodasan Lemon & Lime Washing-Up Liquid

Sodasan Lemon & Lime Washing-​Up Liquid, 1 l

  • No added colours or preservatives
  • Free from petrochemical ingredients
  • Suitable for all crockery and cutlery
€ 3,86 € 4,29 (€ 3,86 / l)

Delivery by October 07

Sodasan Ecological Sensitive Washing-Up Liquid

Sodasan Ecological Sensitive Washing-​Up Liquid, 500 ml

  • no residue of unnecessary chemicals on the dishes
  • free of petrochemical ingredients
  • no colouring or preservatives
€ 2,42 € 2,69 (€ 4,84 / l)

Delivery by October 07

Sodasan Auto Dish Tabs

Sodasan Auto Dish Tabs, 25 pieces

  • Tough on grease
  • Enzyme-free, GMO-free, phosphate-free
  • No chlorine-releasing substances
€ 5,12 € 5,69 (€ 0,20 / pc)

Delivery by October 07

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
€ 8,99 € 9,99 (€ 5,99 / kg)

Delivery by October 07

Sodasan Ecological Regeneration Salt

Sodasan Ecological Regeneration Salt, 2 kg

  • pure evaporated salt
  • no anti-caking agents, no colouring
  • enzyme-free, GM free
€ 3,41 € 3,79 (€ 1,71 / kg)

Delivery by October 07

sodasan's washing-up liquids and dishwasher products make use of plant-based surfactants and washing substances - and even pure sea salt. All washing-up liquids are free from colourants & preservatives and are perfect for cleaning delicate items.