Natural Textile Fragrance

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Textile Fragrance: 9 items

Almawin Verbena Laundry Scent

Almawin Verbena Laundry Scent, 750 ml

  • With essential oils
  • With selected raw materials
  • Biodegradable
€ 5,89 (€ 7,85 / l)

Delivery by October 03

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance, 750 ml

  • With selected raw materials
  • For all fibres except membrane textiles
  • Dermatologically tested
€ 5,59 (€ 7,45 / l)

Delivery by October 03

Officina Naturae Laundry Fragrance

Officina Naturae Laundry Fragrance, Sea Breeze (100 ml)

  • For hand & machine washing
  • For approx. 15 uses
  • Also for room scenting
€ 8,59 (€ 85,90 / l)

Delivery by October 03

"Moonlit Night" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Moonlit Night" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for about 40 loads of laundry
  • Skin-friendly formula
  • Fragrance: notes of lavender, rose & chamomile
€ 5,29 (€ 26,45 / l)

Delivery by October 03

Greenatural  Laundry Perfume Powder

Greenatural Laundry Perfume Powder, Jasmine & Bergamot (120 g)

  • Long-lasting fragrance
  • Biodegradable
  • Dermatologically tested
€ 8,99 (€ 74,92 / kg)

Delivery by October 03

Ulrich natürlich Lavender Fragrance Additive

Ulrich natürlich Lavender Fragrance Additive , 250 ml

  • For pleasantly scented laundry
  • With essential oils
  • Economical
€ 18,59 (€ 74,36 / l)

Delivery by October 03

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set, 80 ml

  • 1x Laundry Fragrance Sea Breeze, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Rose Blossom, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Oat Blossom, 20ml
€ 22,80 € 24,49 (€ 285,00 / l)

Delivery by October 03

Aloe Vera Baby Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate

herbow Aloe Vera Baby Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for about 40 loads of washing
  • With natural fragrances
  • Environmentally friendly & vegan
€ 4,99 (€ 24,95 / l)

Not available at the moment

Be Happy Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate

herbow Be Happy Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for about 40 loads of laundry
  • With natural surfactants
  • Guava aromas
€ 4,99 (€ 24,95 / l)

Not available at the moment