Practical Household Goods & Personal Hygiene Products for your Home

Useful products for the bathroom, toilet, and kitchen

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Brands Certificates Use for Effective
Filter

Household Items & Personal Hygiene: 1 - 30 of 611 items

Sonett Eco-Sponge 2-Pack

Sonett Eco-​Sponge 2-​Pack

  • Made from biodegradable materials
  • Scratch-free sponge
  • Washed at a temperature of up to 60°C
€ 2,68 € 2,98

Delivery by October 06

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
€ 9,88 € 10,99 (€ 9,88 / l)

Delivery by October 06

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
€ 8,98 € 9,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 06

Sonett Citrus Hand Soap

Sonett Citrus Hand Soap, 1 l

  • With a wonderfully fresh fragrance
  • Made from organic olive oil
  • Mild cleansing
€ 8,98 € 9,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 06

Sonett Rosemary Hand Soap

Sonett Rosemary Hand Soap, 1 l

  • With rosemary active ingredients
  • Mild on the skin & conditions
  • 100% biodegradable
€ 8,98 € 9,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 06

pandoo Bamboo Toilet Paper

pandoo Bamboo Toilet Paper

  • 8 rolls, 200 sheets per roll
  • 3-ply
  • 100% plastic-free
€ 5,39 € 5,99

Delivery by October 06

Lovely Lavender ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lovely Lavender ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Biodegradable soap
  • Fresh lavender scent
€ 2,24 € 2,49

Delivery by October 06

Sonett Calendula Hand Soap

Sonett Calendula Hand Soap, 1 l

  • Vegan
  • 100% from controlled organic farming
  • Regenerates
€ 9,88 € 10,99 (€ 9,88 / l)

Delivery by October 06

Bürstenhaus Redecker Dish Brush with an Interchangeable Head

Bürstenhaus Redecker Dish Brush with an Interchangeable Head, Washing-​up Brush

  • Beech, untreated wood
  • Fiber bristles
  • Diameter: approx. 4cm
€ 4,68 € 5,29

Delivery by October 06

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
€ 1,49 € 1,79 (€ 14,90 / kg)

Delivery by October 06

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 1 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
€ 7,18 € 7,99 (€ 7,18 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 7,82 € 8,69 (€ 7,82 / l)

Delivery by October 06

Sonett Epure Hand Soap

Sonett Epure Hand Soap, 1 l

  • 100% controlled organic farming
  • Coconut oil sourced from a Fair Trade project
  • Blend of herbs
€ 9,88 € 10,99 (€ 9,88 / l)

Delivery by October 06

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

  • Ideal for thin fluids
  • For large sonett canisters
€ 3,76 € 4,19

Delivery by October 06

Lushy Limes ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lushy Limes ECO Toilet Block

  • For hygienic cleanliness
  • Easy to attach
  • Sparkling lime scent
€ 2,24 € 2,49

Delivery by October 06

Sodasan Eco Absorbent Cloths

Sodasan Eco Absorbent Cloths, 2 pieces

  • Set of 2
  • Washable at 60°C
  • 100% compostable
€ 1,39 € 1,69 (€ 0,70 / pc)

Delivery by October 06

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 7,19 € 7,99 (€ 7,19 / l)

Delivery by October 06

brabantia PerfectFit Garbage Bags - In A Roll

brabantia PerfectFit Garbage Bags -​ In A Roll, 23-​30 L (G) -​ 20 Pieces

  • With a practical drawstring
  • Easy removal
  • Sturdy
€ 4,72 € 5,29

Delivery by October 06

Method Hand Soap

Method Hand Soap, French Lavender (354 ml)

  • Gentle cleansing
  • With pure plant surfactants
  • Paraben-free
€ 4,04 € 4,49 (€ 11,41 / l)

Delivery by October 06

Small Planet AMZ Dryer Balls

Small Planet AMZ Dryer Balls, 6 pieces

  • For supple & crease-free laundry
  • Without dyes and fragrances
  • 40% less drying time
€ 17,09 € 18,99 (€ 2,85 / pc)

Delivery by October 06

Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier

Attitude Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier, 227 g

  • For 3-6 weeks
  • Plant-based
  • For rooms, cars, & refrigerators
€ 6,48 € 7,29 (€ 28,55 / kg)

Delivery by October 06

Sonett 2-pack Eco Abrasive Sponge

Sonett 2-​pack Eco Abrasive Sponge

  • For stainless steel, ceramic, glass & porcelain
  • Made from 100 % cellulose fibres
  • Washable several times at 60 °C
€ 2,68 € 2,99

Delivery by October 06

Sonett Hand Soap Sensitive

Sonett Hand Soap Sensitive, 1 l

  • For hands, face & body
  • Suitable for allergy sufferers
  • Fragrance-free
€ 8,98 € 9,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 06

Mystic Marine ECO Toilet Block

Toilet Tapes Mystic Marine ECO Toilet Block

  • Easy to use
  • Biodegradable
  • Fresh sea scent
€ 2,24 € 2,49

Delivery by October 06

Liquid Hand Soap Refill Bag

Frosch Liquid Hand Soap Refill Bag , Aloe vera (500 ml)

  • 100% recyclable
  • Vegan formula
  • Gently cleanses
€ 2,69 € 2,99 (€ 5,38 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 7,82 € 8,69 (€ 7,82 / l)

Delivery by October 06

Liquid Hand Soap

Frosch Liquid Hand Soap, Sensitive (300 ml)

  • pH-neutral formulation
  • Free of microplastics
  • Cleans thoroughly
€ 3,14 € 3,49 (€ 10,47 / l)

Delivery by October 06

Sonett Canister Tap, 20L

Sonett Canister Tap, 20L

  • Ideal for pouring
  • Suitable for all sonett products
  • Practical & easy to use
€ 6,20 € 6,89

Delivery by October 06

Dazzling Dutch ECO Toilet Block

Toilet Tapes Dazzling Dutch ECO Toilet Block

  • 90% less plastic used
  • Vegan & not tested on animals
  • With floral & almond aromas
€ 2,24 € 2,49

Delivery by October 06

18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Lavender

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Lavender, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more
€ 17,00 € 18,89 (€ 35,79 / l)

Delivery by October 06

Here you will find everything you need for your household and everyday life, such as kitchen roll, soap, rubbish bags, and must-have items for the kitchen. There are also many other products to discover like air fresheners and practical brushes.