Eco-friendly Colour Laundry Liquids

Ideal for Colour Laundry

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Colour: 1 - 30 of 85 items

Sonett Laundry Liquid - Lavender

Sonett Laundry Liquid -​ Lavender, 5 l

  • For coloured & white laundry
  • Delicate fragrance from organic lavender essential oil
  • 30°C - 95°C
€ 18,88 € 20,99 (€ 3,78 / l)

Delivery by October 06

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
€ 8,53 € 9,49 (€ 4,27 / l)

Delivery by October 06

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
€ 6,73 € 7,49 (€ 4,49 / l)

Delivery by October 06

Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent

Frosch Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent, 5 litres

  • Colour & fibre protection
  • Hypoallergenic
  • 20°C - 95°C
€ 21,41 € 23,99 (€ 4,28 / l)

Delivery by October 06

Ecover Zero Laundry Liquid

Ecover Zero Laundry Liquid, 1 l

  • Effective against stains
  • Gentle on sensitive skin
  • 30 °C - 60 °C
€ 11,69 € 12,99 (€ 11,69 / l)

Delivery by October 06

Universal Laundry Liquid Concentrate - Hibiscus & Jasmine

Ecover Universal Laundry Liquid Concentrate -​ Hibiscus & Jasmine, 1,50 l

  • For whites & colourfast coloureds
  • Dermatologically tested
  • 20°C - 60°C
€ 12,68 € 14,09 (€ 8,45 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
€ 6,56 € 7,29 (€ 4,37 / l)

Delivery by October 06

Colour Laundry Concentrated Detergent - Apple Blossom & Freesia

Ecover Colour Laundry Concentrated Detergent -​ Apple Blossom & Freesia, 1,50 l

  • For colour fabrics
  • Biodegradable
  • Fibre deep cleanliness from 20°C
€ 12,68 € 14,09 (€ 8,45 / l)

Delivery by October 06

Almawin Sports & Outdoor Detergent

Almawin Sports & Outdoor Detergent, 750 ml

  • Effective against odours
  • Gentle on breathable linen
  • Effective even at 20 ° C
€ 8,09 € 8,99 (€ 10,79 / l)

Delivery by October 06

Black & Dark Laundry Liquid - Lime & Lotus

Ecover Black & Dark Laundry Liquid -​ Lime & Lotus, 1 l

  • Removes even heavy stains
  • Protects dark colours
  • Wash at up to 40°C
€ 5,39 € 5,99 (€ 5,39 / l)

Delivery by October 06

Officina Naturae Liquid Detergent

Officina Naturae Liquid Detergent, 4 l

  • Also suitable for delicate fabrics
  • Gentle and deep cleaning
  • With pure essential oils
€ 20,25 € 22,99 (€ 5,06 / l)

Delivery by October 06

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent, 5 l

  • Hand & machine wash
  • Dermatologist tested
  • Free from synthetic fragrances
€ 16,19 € 17,99 (€ 3,24 / l)

Delivery by October 06

"Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent

Biolu "Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for hand & machine wash
  • With lavender oil
  • Dermatologist tested
€ 4,49 € 4,99 (€ 4,49 / l)

Delivery by October 06

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent, 1 l

  • Deep cleaning
  • Natural fabric softener
  • For hand and machine washing
€ 4,49 € 4,99 (€ 4,49 / l)

Delivery by October 06

Almawin Liquid Detergent

Almawin Liquid Detergent, 1,50 l

  • For machine & hand wash
  • Washing temperatures 30°C - 95°C
  • Particularly economical
€ 6,56 € 7,29 (€ 4,37 / l)

Delivery by October 15

Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
€ 7,19 € 7,99 (€ 4,79 / l)

Delivery by October 06

Laundry Detergent for Dark & Black Fabrics

Almawin Laundry Detergent for Dark & Black Fabrics, 750 ml

  • Suitable for natural, mixed & synthetic fibres
  • Temperature range: 20 -60°C
  • Suitable for hand wash
€ 6,11 € 6,79 (€ 8,15 / l)

Delivery by October 06

Active Soda Detergent

Frosch Active Soda Detergent, 1,50 l

  • For textiles
  • Washing temperature: 20 - 95°C
  • Very high cleaning performance
€ 7,64 € 8,49 (€ 5,09 / l)

Delivery by October 06

Washing Detergent Made of Recycled Materials

Tea Natura Washing Detergent Made of Recycled Materials, 5 l

  • Effective & versatile
  • Efficient use of raw materials
  • With pure plant ingredients
€ 22,50 € 25,49 (€ 4,50 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Sensitive Laundry Liquid

Sodasan Sensitive Laundry Liquid, 1,50 l

  • For white & coloured laundry
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
€ 6,56 € 7,29 (€ 4,37 / l)

Delivery by October 06

Biolu Liquid Detergent Red Apple

Biolu Liquid Detergent Red Apple, 1 l

  • White & colour textiles
  • 20°C - 60°C
  • Fine apple scent
€ 4,49 € 4,99 (€ 4,49 / l)

Delivery by October 06

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent, 1,5 l

  • Natural scent of essential oils
  • Plant-based cleaning substances
  • Effective at all temperatures
€ 6,29 € 6,99 (€ 4,19 / l)

Delivery by October 06

Attitude Wildflower Liquid Detergent

Attitude Wildflower Liquid Detergent, 2 l

  • Hypoallergenic
  • Free from enzymes
  • Plant-based
€ 18,81 € 20,99 (€ 9,41 / l)

Delivery by October 06

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
€ 11,83 € 13,19 (€ 11,38 / l)

Delivery by October 06

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
€ 18,81 € 20,99 (€ 9,41 / l)

Delivery by October 16

Klar Universal Detergent

Klar Universal Detergent, 1,50 l

  • For all natural and mixed textiles
  • Wash from 20 ° C - 60 ° C
  • Unscented
€ 6,11 € 6,79 (€ 4,07 / l)

Delivery by October 06

Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Alpine Freshness, 75 W (3 l)

  • For colour & white fabrics
  • Natural ingredients
  • For all temperatures
€ 13,94 € 15,49 (€ 4,65 / l)

Delivery by October 06

Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender

planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

  • For coloured & white laundry
  • Versatile
  • Pleasant fragrance
€ 43,91 € 48,79 (€ 4,39 / l)

Delivery by October 06

Lime Tree Blossom Liquid Detergent for Colours

Almawin Lime Tree Blossom Liquid Detergent for Colours, 5 l

  • Lasting colour purity
  • 30 °C to 60°C
  • Dermatologist tested
€ 20,60 € 22,99 (€ 4,12 / l)

Delivery by October 15

Essential Lavender Laundry Detergent Concentrate

Ecover Essential Lavender Laundry Detergent Concentrate, 5 l

  • For coloured & white fabrics
  • Temperatures up to 60°C
  • Effective against stains
€ 50,39 € 55,99 (€ 10,08 / l)

Free delivery by October 06