Greenatural Degreaser, Refill 0.5 l (500 ml)

Removes grease build-up & grease residues

€ 3,19

(€ 6,38 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Refill 0.5 l

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • High grease-cutting power
  • Biodegradable
  • With tea tree and lemon oil

Frequently bought together with Greenatural Degreaser, 500 ml

Greenatural Degreaser, Refill 0.5 l (500 ml) € 3,19 (€ 6,38 / l)
Greenatural Degreaser, 500 ml € 3,79 (€ 7,58 / l)
Total price: € 6,98
Description

The Degreaser by greenatural removes stubborn grease deposits with powerful active ingredients and leaves behind a fresh citrus scent.

Features:

  • Suitable for worktops, ovens, kitchen appliances, extractor hoods and more
  • Powerful grease-dissolving action thanks to effective active ingredients
  • Contains tea tree oil with a disinfecting effect
  • Fresh lemon scent from pure essential oils
  • Free from synthetic fragrances and colourants
  • Nickel tested
  • Readily biodegradable and especially environmentally friendly

Application: Spray the surface or area to be treated, leave the degreaser to work, then wipe, rinse and rub dry. For heavy soiling, the surface should also be treated with a brush or suitable sponge.

Item no.: GP-CON012
Content: 500 ml
EAN: 8052400932193
Brands: Greenatural
Types of Products: Degreaser
Certificates: ICEA
Use for: Household Appliances, Kitchen, Surfaces
Effective: Against Bacteria, For Burnt On Food, Against Grease, Against Mould, Against Dirt, Against Viruses
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Caprylyl/Capryl Glucoside, Trisodium Dicarboxymethyl Alaninate, Potassium Cocoate, Potassium Oleate, Citrus Medica Limonum Oil[1], Benzyl Alcohol, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil[1], Limonene

  1. from organic cultivation
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
  • P264 - Wash thoroughly with plenty of water after use.

Hazard statements:

  • H319 - Causes serious eye irritation
  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: Greenproject Italia srl, via massari 42, 31023, Resana (TV), Italy, www.greenatural.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

2 English reviews written for Greenatural Degreaser

14 customer reviews in all languages

4,7 out of 5 stars
5 stars
21 (80%)
4 stars
3 (11%)
3 stars
2 (7%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

26 reviews
2 customer reviews in English
14 customer reviews in all languages