BIOPURO - Organic Detergents & Cleaning Products

Dermatologically tested and with multiple certifications

Shop by category

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

BIOPURO: 18 items

Biopuro Liquid Laundry Detergent dark

Biopuro Liquid Laundry Detergent dark, 1 l

  • Preserves colour
  • Velvety scent
  • Suitable for machine & hand wash
€ 8,19 (€ 8,19 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Wood Polish

Biopuro Wood Polish, 200 ml

  • With walnut oil, flax & cedar
  • Tested on nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
€ 5,99 (€ 29,95 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner, 1 l

  • With flax and walnut oil
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic and vegan
€ 5,99 (€ 5,99 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Citric Acid

Biopuro Citric Acid, 450 g

  • Tested for nickel, chrome & cobalt,
  • Kind to the skin
  • Dermatologically tested
€ 6,79 (€ 15,09 / kg)

Delivery by October 06

Biopuro Dishwasher Gel

Biopuro Dishwasher Gel, 500 ml

  • Biodegradable
  • Does not cause allergic reactions
  • Without petrochemical substances
€ 6,39 (€ 12,78 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Bleach

Biopuro Bleach, 550 g

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
€ 5,79 (€ 10,53 / kg)

Delivery by October 06

Biopuro Long-lasting Freshness Bathroom Cleaner

Biopuro Long-​lasting Freshness Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Fresh scent
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic & vegan
€ 5,59 (€ 11,18 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Concentrated detergent, active at 30°C
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic & vegan
€ 7,29 (€ 7,29 / l)

Delivery by October 06

Perfume Free Baby Liquid Laundry Detergent

Biopuro Perfume Free Baby Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Highly concentrated
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
€ 7,89 (€ 7,89 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Degreaser

Biopuro Degreaser, 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
  • Can be used on various kinds of surfaces
€ 5,99 (€ 11,98 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Rinse Aid

Biopuro Rinse Aid, 250 ml

  • Prevents limescale buildup
  • Dermatologically tested
  • Vegan
€ 4,19 (€ 16,76 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Fresh & Fruity Dishwashing Liquid

Biopuro Fresh & Fruity Dishwashing Liquid, 500 ml

  • Effective against grease
  • Hypoallergenic & vegan
  • Dermatologically tested
€ 4,39 (€ 8,78 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Delicate & Soft Fabric Softener

Biopuro Delicate & Soft Fabric Softener, 1 l

  • Eliminates odours
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
€ 6,39 (€ 6,39 / l)

Delivery by October 06

Hand Wash Laundry Detergent for Wool & Cashmere

Biopuro Hand Wash Laundry Detergent for Wool & Cashmere, 1 l

  • Dermatologically tested
  • Counteracts odours & disinfects
  • Protects the fibres
€ 8,29 (€ 8,29 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Glass & Surface Cleaner

Biopuro Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
€ 5,09 (€ 10,18 / l)

Delivery by October 06

Fresh & Clean Liquid Laundry Detergent for Colours

Biopuro Fresh & Clean Liquid Laundry Detergent for Colours, 1 l

  • Effective from 30°C
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
€ 7,59 (€ 7,59 / l)

Delivery by October 06

Biopuro Universal Orange Oil Surface Cleaner

Biopuro Universal Orange Oil Surface Cleaner, 250 ml

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
€ 7,39 (€ 29,56 / l)

Not available at the moment

Biopuro Active Stain Remover

Biopuro Active Stain Remover, 500 ml

  • Eliminates odours
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
€ 6,29 (€ 12,58 / l)

Not available at the moment

The Italian manufacturer Nivel has been producing innovative eco-friendly detergents and cleaning products for the brand BIOPURO for many years. The entire product range has been certified several times.