Versatile in Use

Natural, Fragrant Bar & Liquid Soaps

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

Soaps : 1 - 30 of 128 items

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
€ 9,99 (€ 9,99 / l)

Delivery by October 03

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
€ 10,99 (€ 10,99 / l)

Delivery by October 03

Sonett Citrus Hand Soap

Sonett Citrus Hand Soap, 1 l

  • With a wonderfully fresh fragrance
  • Made from organic olive oil
  • Mild cleansing
€ 9,99 (€ 9,99 / l)

Delivery by October 03

Sonett Rosemary Hand Soap

Sonett Rosemary Hand Soap, 1 l

  • With rosemary active ingredients
  • Mild on the skin & conditions
  • 100% biodegradable
€ 9,99 (€ 9,99 / l)

Delivery by October 03

Sonett Calendula Hand Soap

Sonett Calendula Hand Soap, 1 l

  • Vegan
  • 100% from controlled organic farming
  • Regenerates
€ 10,99 (€ 10,99 / l)

Delivery by October 03

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 1 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
€ 7,99 (€ 7,99 / l)

Delivery by October 03

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
€ 1,49 € 1,79 (€ 14,90 / kg)

Delivery by October 03

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 8,69 (€ 8,69 / l)

Delivery by October 03

Sonett Epure Hand Soap

Sonett Epure Hand Soap, 1 l

  • 100% controlled organic farming
  • Coconut oil sourced from a Fair Trade project
  • Blend of herbs
€ 10,99 (€ 10,99 / l)

Delivery by October 03

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 7,99 (€ 7,99 / l)

Delivery by October 03

Method Hand Soap

Method Hand Soap, French Lavender (354 ml)

  • Gentle cleansing
  • With pure plant surfactants
  • Paraben-free
€ 4,49 (€ 12,68 / l)

Delivery by October 03

Sonett Hand Soap Sensitive

Sonett Hand Soap Sensitive, 1 l

  • For hands, face & body
  • Suitable for allergy sufferers
  • Fragrance-free
€ 9,99 (€ 9,99 / l)

Delivery by October 03

Sonett Hand Soap Gift Set

Sonett Hand Soap Gift Set

  • 1x Rose Hand Soap 110 ml
  • 1x Rosemary Hand Soap, 110 ml
  • 1x Calendula Hand Soap, 110 ml
€ 7,99

Delivery by October 03

Liquid Hand Soap Refill Bag

Frosch Liquid Hand Soap Refill Bag , Aloe vera (500 ml)

  • 100% recyclable
  • Vegan formula
  • Gently cleanses
€ 2,99 (€ 5,98 / l)

Delivery by October 03

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
€ 8,69 (€ 8,69 / l)

Delivery by October 03

18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Lavender

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Lavender, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more
€ 18,89 (€ 39,77 / l)

Delivery by October 03

18-in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby - Unscented

Dr. Bronner's 18-​in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby -​ Unscented, 240 ml

  • Suitable for all skin types, especially sensitive skin
  • Free from fragrances & essential oils
  • For the face, body, hair & more
€ 11,99 (€ 49,96 / l)

Delivery by October 03

Liquid Hand Soap

Frosch Liquid Hand Soap, Sensitive (300 ml)

  • pH-neutral formulation
  • Free of microplastics
  • Cleans thoroughly
€ 3,49 (€ 11,63 / l)

Delivery by October 03

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Traditional Marseille Soap

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Traditional Marseille Soap, 300 g

  • Ideal as a body soap
  • Can be used to treat stains on garments
  • Natural formula
€ 6,89 (€ 22,97 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Lavender

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Lavender, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Made from high-quality organic plant oils
  • Gentle foam formation & cleansing properties
€ 6,29 (€ 44,93 / kg)

Delivery by October 03

Zero Sensitive Hand Wash Lotion

Frosch Zero Sensitive Hand Wash Lotion, 500 ml

  • Ideal for frequent hand washing
  • 100 % recyclable packaging
  • Without colourants & fragrances
€ 2,55 € 3,19 (€ 5,10 / l)

Delivery by October 03

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Almond

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Almond, 60 ml

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Triple-concentrated
€ 4,69 (€ 78,17 / l)

Delivery by October 03

Dr. Bronner's 18-in-1 Natural Tea Tree Soap

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Natural Tea Tree Soap, 475 ml

  • For all skin types
  • Made from valuable organic oils
  • Vegan & biodegradable
€ 18,89 (€ 39,77 / l)

Delivery by October 03

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Peppermint

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Peppermint, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Made from organic plant oils
  • Refreshing & revitalising
€ 6,29 (€ 44,93 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Tea Tree

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Tea Tree, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Gentle lather
  • Made from precious organic plant oils
€ 6,29 (€ 44,93 / kg)

Delivery by October 03

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Provence Soap

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Provence Soap, Donkey milk (100 g)

  • Suitable for all skin types
  • Ideal for the hands & the body
  • Palm oil-free
€ 3,60 € 3,79 (€ 36,00 / kg)

Delivery by October 03

La Saponaria Rose & Shea Butter Soap

La Saponaria Rose & Shea Butter Soap, 100 g

  • Nourishes
  • With skin-soothing properties
  • Ideal for face & body
€ 3,99 (€ 39,90 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Citrus

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Citrus, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Refreshing fragrances
  • Nourishing properties
€ 6,29 (€ 44,93 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap Citrus

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap Citrus, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Gently lathers & cleanses
€ 18,89 (€ 39,77 / l)

Delivery by October 03

18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Sandalwood & Jasmine

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Sandalwood & Jasmine, 240 ml

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Versatile uses
€ 11,99 (€ 49,96 / l)

Delivery by October 03