Fillable Spray Bottles

(Re)fillable containers for a more sustainable household

Filter & sort

Prices Capacity in litres Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Spray Bottles: 13 items

ALPEKO Wild Mint Surface Disinfectant

ALPEKO Wild Mint Surface Disinfectant, 3 l

  • Suitable for all surfaces
  • Gentle formula
  • Fresh scent
€ 21,51 € 23,99 (€ 7,17 / l)

Delivery by October 06

Uni-Sapon Spray Bottle

Uni-Sapon Spray Bottle, All-​Purpose Cleaner Spray Bottle (500 ml)

  • Composed of PE
  • Made in Germany
  • Capacity: 500 ml
€ 2,70 € 3,09 (€ 5,40 / l)

Delivery by October 06

Multikraft Andan Spray Bottle, 0.5 Litres

Multikraft Andan Spray Bottle, 0.5 Litres

  • Fine spray mist
  • Capacity: 0.5 litres
  • Universal use
€ 3,24 € 3,69

Delivery by October 06

Foxy Plus 360° Swivelling Hand Sprayer - 0.5l

Multikraft Foxy Plus 360° Swivelling Hand Sprayer -​ 0.5l

  • Spray in any position
  • With a practical scale
  • For universal use
€ 9,81 € 10,99

Delivery by October 06

Biolu Empty Spray Bottle

Biolu Empty Spray Bottle

  • Capacity: 250 ml
  • For bathroom, glass & all-purpose cleaners
  • Perfect for mixing
€ 1,79 € 1,99

Delivery by October 06

ALPEKO Oven Cleaner

ALPEKO Oven Cleaner , 3 l

  • Removes grease & dirt
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
€ 26,01 € 28,99 (€ 8,67 / l)

Delivery by October 06

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

  • 1.5 litre capacity
  • Clear/black
  • With a pressure relief valve
€ 15,29 € 16,99

Delivery by October 06

ALPEKO Lavender Glass Cleaner

ALPEKO Lavender Glass Cleaner, 3 l

  • Very rich formula
  • Antistatic effect
  • Gentle on surfaces
€ 21,51 € 23,99 (€ 7,17 / l)

Delivery by October 06

ALPEKO Eucalyptus Degreaser

ALPEKO Eucalyptus Degreaser, 3 l

  • For surfaces
  • Without any harmful residues
  • Delicate scent
€ 21,51 € 23,99 (€ 7,17 / l)

Delivery by October 06

ALPEKO Descaler

ALPEKO Descaler , 3 l

  • Removes limescale & rust
  • Versatile
  • Natural formula
€ 23,31 € 25,99 (€ 7,77 / l)

Delivery by October 06

everdrop Glass Bottle - Kitchen

everdrop Glass Bottle -​ Kitchen

  • Reusable
  • With min. 25% recycled glass
  • Made in Germany
€ 11,69 € 12,99

Not available at the moment

Multikraft Supra Spray Bottle, 1 Litre

Multikraft Supra Spray Bottle, 1 Litre

  • Fine mist
  • Capacity: 1 litre
  • Universal use
€ 2,34 € 2,69

Delivery by October 10

everdrop Universal Glass Bottle

everdrop Universal Glass Bottle

  • Reusable
  • Made from at least 25% recycled glass
  • Made in Germany
€ 11,69 € 12,99

Not available at the moment